BATERIE NABÍJECÍ

Nabíjecí baterie, nazývané také akumulátory, jsou zařízení, která lze opakovaně nabíjet a vybíjet. Používají se v široké škále zařízení od mobilních telefonů po elektrická vozidla. Mezi hlavní typy patří lithium-iontové, niklové metalhydridové a olovo-kyselinové baterie. Nabíjecí baterie jsou klíčové pro snížení odpadu a zvýšení udržitelnosti, protože eliminují potřebu jednorázových baterií.

Nabíjecí baterie, také známé jako akumulátory jsou zařízení, která mohou být opakovaně nabíjena a vybíjena. Ukládají energie pomocí reverzibilních chemických reakcí. Používají se v mnoha přenosných elektronických zařízeních, elektrických vozidlech a záložních energetických systémech.

Lithium-iontové (Li-ion) nejčastěji používané v mobilních telefonech, noteboocích a elektromobilech. Mají vysokou energetickou hustotu, nízký samovybíjecí efekt a dlouhou životnost. Niklové metalhydridové (NiMH) běžné v nabíjecích AA a AAA bateriích pro domácí použití. Nabízejí vyšší kapacitu než starší nikl-kadmiové baterie a méně trpí paměťovým efektem. Nikl-kadmiové (NiCd) dříve populární, ale nyní méně používané kvůli ekologickým obavám a paměťovému efektu. Stále se používají v některých speciálních aplikacích. Olovo-kyselinové tradičně využívané v automobilových startovacích bateriích a záložních napájecích systémech. Jsou robustní a relativně levné.

nabíjecí baterie jsou důležité pro udržitelnost, protože snižují potřebu jednorázových baterií, což pomáhá omezit odpad a šetřit zdroje.